Megszűnő lakástakarék, új CSOK
Így kaphatsz állami támogatást új lakás vásárláshoz
Alapjaiban alakítja át a családok új lakáshoz jutásához adott állami támogatások rendszerét ezekben a hetekben a kormány. Nem jár már állami támogatás a lakástakarék pénztáraknál megkötött új szerződések után, de kibővülnek a családi otthonteremtési kedvezmények. Összegyűjtöttük, mire számíthat, aki állami segítséggel költözne új otthonba?
Megéri-e még lakástakarék pénztárba pénzt tenni?
A konstrukció lényege az állami támogatás volt. Most, hogy ez nincs, az komoly veszteséget okoz a lakás célból takarékoskodni kívánóknak. Egy darab 4 éves szerződésnél például hozzávetőleg 288 ezer forint a veszteség. A leghosszabb, 10 éves futamidőnél egy szerződés esetén már 720 ezer forinttal kevesebb pénzhez jutna az ügyfél. Hogy a rendszer működhet-e támogatás nélkül, azt ma még senki sem tudja megjósolni.
A hírek szerint az egyik legnagyobb szereplő a Fundamenta tovább kíván tevékenykedni, új terméket dob a piacra. A társaság a nála elhelyezett termékekre mindössze 0,1 százalékos betéti kamatot és 0,5-0,74 százalékos EBKM-et ígér, szemben a korábbi 11 százalékkal. A minimális megtakarítási idő 71-111 hónap közé eshet, a havonta befizethető összeg pedig 5-40 ezer forint lehet. Jó hír viszont, hogy a Fundamenta az adott év megtakarításai után 5 százalékos kamattámogatást ad. A maximális, 40 ezer forintos havi befizetéssel számolva ez évi legfeljebb 24 ezer forint lenne. Amennyiben valaki hitelt venne fel a megtakarításaira alapozva, azt fix 2,9 százalékos kamattal számolhat. A terméket még engedélyezetni kell a jegybanknál, de az már biztos, hogy sikeressége nagyban függ attól, hogy a Fundamenta elegendő hitelt tud-e kihelyezni ahhoz, hogy annak eredményéből kifizethesse az 5 százalékos kamatbónuszt.
Egy szó, mint száz, ha valaki mindenképpen lakástakarék pénztárban gondolkodik, az jobban teszi, ha vár néhány hónapot, míg eldől, mi lesz a szektor sorsa.
Jó ötlet-e belépni egy Nemzeti Otthonteremtési Közösségbe?
Ennél a megoldásnál továbbra is jár az állami támogatás, ami az éves befizetés 30 százaléka, de legfeljebb 300 ezer forint lehet. A maximális támogatás igénybe vételéhez tehát havonta 83 ezer forintot kell befizetnünk. A lakástakarék pénztárinál nagyobb állami támogatás első hallásra vonzónak tűnik, de nem árt tisztában lenni azzal, hogy a NOK meglehetősen speciális megtakarítási forma.
Lakáslottóként lehet leginkább felfogni. A szervező vállalkozás elindít egy 10-15 évig működő csoportot, aminek legalább 120 tagja van. Ők vállalják, hogy legalább 10 legfeljebb 40 millió forintot „dobnak össze” minden hónapban. Mindenki havonta fizeti a rá eső részletet, majd a közösség minden hónapban kisorsolja, ki kapja meg az összegyűlt pénzt, amelyet új lakás vásárlására fordíthat. Akinek szerencséje van már néhány hónap alatt lakásba költözhet, akinek pedig nincs az csak a futamidő legvégén. A havi törlesztőt azonban természetesen mindenkinek fizetnie kell a futamidő végéig.
Mint látható a NOK elsősorban azon tehetős ügyfeleknek lehet megfelelő, akiknek nem igazán számít, mikor jutnak lakáshoz.
Mit hozhat az CSOK?
A lakástakarék pénztáraknak adott állami támogatás megszüntetésével párhuzamosan a kormány bejelentette, hogy kibővíti a családi otthonteremtési kedvezményt (CSOK). A legfontosabb változás, hogy új lakás vásárláshoz a kétgyermekes családok is megkapják a 10 millió forintos államilag támogatott kölcsönt, a háromgyermekesek pedig az eddigi 10 helyett 15 millió forintos kedvezményes, 3 százalékos kamatozású hitelhez juthatnak. Fontos, hogy a 10 millió forintos egyszeri állami támogatás továbbra is csak a legalább három gyermeket vállaló családoknak jár. Ez első hallásra megint jó hír lehet, hiszen a kétgyerekes családoknak így dupla akkora támogatás jár majd, mint amennyit a lakás-takarékpénztári megtakarítások után kaphatnak, ráadásul a CSOK keretei között eddig nekik járó összeg is megduplázódik. Ráadásul az államilag támogatott hitel a piaci lakáshitelekhez képest olcsóbb. Egy 20 éves, 10 millió forintos, fix kamatozású lakáshitel a piacon már 4,9 százalékos kamattal elérhető. A törlesztőrészlet itt körülbelül 65 ezer forint. Ugyanakkor a hasonló feltételekkel felvehető, ám fix 3 százalékos államilag támogatott hitel havi törlesztője 55500 forint.
Nagy kérdés, mire lesz mindez elég. Az ugyanis már korábban eldőlt, hogy 2019 után nem jár már a kedvezményes áfa az új lakások vásárlása után. A valószínűleg csak a jövő év januárjától elérhető új CSOK pedig valószínűleg nem kompenzálja majd az áfaemelés hatását.
Mit hoz a jövő?
A kormány egészen biztosan nem végzett még az átalakítással. A Kormányinfón elhangzott, hogy további család- és lakástámogatási döntésekre lehet számítani, de foglalkoznak a 2019 végéig tartó 5 százalékos lakásáfa meghosszabításának kérdésével is. Érdemes figyelni a döntésekről szóló híreket, amelyekről időről időre mi is igyekszünk majd beszámolni!
Kérdése van? Ajánlatot kérne?
Vegye fel velünk a kapcsolatot!
Kapcsolodó cikkek
Csökkentse az ÁFA változás negatív hatásait!
Azok, akik tavaly novemberig nem rendelkeztek érvényes építési engedéllyel a jelenlegi kedvezményes, 5%-os lakásáfát már csak akkor vehetik igénybe a teljes építkezésre, ha egésze befejeződik ez év végéig.
Nőni fog a lakásáfa! Sietni kell az építkezéssel? Drágulni fog a készház is?
2019. december 31-ig lehet kedvezményes, 5 százalékos áfával új lakást vásárolni Magyarországon. Sokakat érdekel, vajon érdemes-e még a határidő előtt építkezésbe kezdeni?
Minden a Berger házakról
Üzemünkben csúcstechnológiával, megújuló forrásból származó alapanyagokból, ellenőrzött, gyári körülmények között gyártjuk a legújabb trendeknek megfelelő készházelemeket.
Miért szűnik meg az 5 százalékos újlakás áfa?
Alig több, mint egy év múlva 2019 végén 22 százalékkal emelkedni fog az új lakások után fizetendő általános forgalmi adó (áfa) mértéke. Rossz hír ez az új otthonra vágyóknak, pedig a lépés egyáltalán nem ésszerűtlen.
Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Értesüljön elsőként a BERGER Házakkal kapcsolatos hírekről, technológiai újdonságokról és hasznos információkról!